דף הבית    מזמורי הכהנת    ☺ ניווט מהיר באתר ☺    מערכת האתר     אָבֵרָה מָנְגיסְטוֹ

פורום ספרים ומוזיקה


☺המלצות ספרים ☺
[חזרה לפורום]  
מחבר הודעה
[אדנה]
  גזע היסטוריה ותרבות \ קלוד לוי שטראוס   11/04/2007 14:45 

הצטרף בתאריך :
31/10/2006 20:02
הספר "גזע היסטוריה ותרבות" הוא חיבור של שני מאמרים: "גזע והיסטוריה" ו"גזע ותרבות", ומבוא שמתאר את הקשר היסטורי של המחבר לוי שטראוס. המחבר הוא אחד האנתרופולוגים החשובים ביותר, ובכלל חוקר תרבות מפורסם (יש לו גם תרומה רבה לפילוסופיה של החצי מאה האחרונה). הספר מאוד בהיר וקליל לקריאה (גם אם לא באים מתחום מדעי החברה\רוח). הוא לא ארוך בכלל, 160 עמודים שהם שני מאמרים ומבוא.

המאמר הראשון הוא "גזע והיסטוריה".
במאמר הזה הוא יוצא נגד התפיסות שמחזיקות במושג של "גזע" כדי לחלק את האנושות. המאמר הזה ממש מעניין, הוא מראה מה קורה לחלוקה של אנשים לפי "גזעים" כשמסתכלים עליה דרך היסטוריה של האנושות, עמים ותרבויות. הוא מראה שהניסיון לחלק בצורה נוקשה אנשים לגזעים הוא לא נכון וכרוך בעיוורון לגיוון האנושי (שעולה בהרבה על החלוקה השרירותית של גזעים) ובהתעלמות מהקשרים ההדוקים שהיו בין תרבויות שונות (שכביכול שייכות ל"גזעים" שונים). קשרים שגרמו לתכנים ואפילו אפיונים גנטיים לעבור מקבוצה אחת לשנייה (דבר שמקשה לשייך אפיון גנטי לקבוצה אחת ולהגדיר אותה בתור גזע X).

דבר נוסף שהוא יוצא נגדו הוא תפיסת הקידמה המערבית. הוא מראה ש"המערב" (הוא מראה שגם המערב הוא לא מושג אחיד וזהה של תרבויות וקבוצות) אוחז ברעיון של קידמה שבעצם מניחה את המודל של החיים והתרבות המערבית בראש סולם הערכים (הנעלה ביותר). ומזה בונה היררכיה של ערכים ותפיסות חיים, וטענת שהיררכיה הזו היא אוניברסלית וצריכה לחול על כל התרבויות בעולם.
הוא מציג כדוגמא מה היה קורה אילו האחד הערכים העליונים היו היכולת להתמודד בצורה יעילה עם תנאי הטבע, הוא טוען שבמקרה הזה הבדואים והאסקימואים היו נתפסים בין התרבויות הנעלות (בגלל הסתגלות והתאמה שלהם לטבע בצורה יעילה להם ולטבע). הרעיון הזה עובד חזק עד היום, החלוקה של מדינות לפי דרגת התפתחות טכנולוגיות והקביעה שהן מפגרות או לא מתקדמות הוא תוצאה של השתלטות עוינות של ערכים מערבים על העולם כולו.

המאמר השני בספר הוא "גזע ותרבות".

בחלק הזה הוא מדבר על הקשר בין תפיסות נוקשות של גזע לבין הגדרה העצמית ולכידות חברתית של קבוצות שונות. ככה הוא מראה איך עידוד של שוני בין בני האדם מסייע לקבוצות להגדיר את עצמן וגם לפתח שנאה ועוינות כלפי אלו ששונים מהם. הוא מדבר בחלק זה שהתופעה של גזענות לא כזו פשוטה, ולנסות לסלק אותה מהעולם היא משימה לא פשוטה. במתאים שנה האחרונות שיש קשר ישר בין חינוך וערכים תרבותיים (מערביים) לבין סובלנות של בני האדם. חוץ מהעובדה שהרעיון הזה נכשל במציאות (את הזוועות הנוראות של מאות האחרונות עשו אותם לקול צלילי מוזיקה קלאסית).

מומלץ, הוא קל לקריאה ומסדר רעיונות כמו למה זה קשה מאוד לחלק בצורה רצינית אנשים לגזעים, מראה מה המקום הגדול של התרבות בחלוקה הזו (מראה שאיפיון גנטי כמו אף או גובה של קבוצה יכול להגיע מדרישות תרבויות שאחרי מאות שנים הופכות ל"נראות" פיזית).

קישור למידע על הספר:
http://www.resling.co.il/book.asp?series_id=1&book_id=244&back=bbd

קישור על המחבר:תמונה
   
דף : 1     1 |    >>1

[חזרה לפורום]  
מנהלי האתר - ישראל אדנה יסמני, אדנה זואודו 


ישראלים ממוצא אתיופי| יהודי אתיופיה| ביתא ישראל| אתיופים| תרבות אתיופית| מוזיקה אתיופית| נשים אתיופיות| גברים אתיופים, היכרויות אתיופים| קומדיה אתיופית| היסטוריה אתיופית| זמרים אתיופים |