|| ✧ פורום 2020 ✧


         האתר נוסד בנוב' 2006         יצירת קשר כאן
 
אתיופים בישראל

 

 
  
מה עם הכבוד ?
צילום: בני וודו 
 
 
את המכתב  הנ"ל שלחה סטודנטית (השם שמור במערכת) שתרגמה וערכה
את דברי התוכחה של אביה המאוכזב מהדור הצעיר !
אוגוסט 2009
כולכם חכמים ויודעים הכל: 
אתם מכירים את האנשים בארץ הזו. מכירים את התחבולות בבית הספר בפנימייה בצבא

מדברים בטלוויזיה. מספרים איך הנצ'ים משתמשים בגזענות סמויה. יוצאים להפגין .מתלבשים יפה. יוצאים למסיבות שלוש פעמים בשבוע. משרתים בצבא, במילואים. משלמים מסים, מסבירים להורים מה צריך לשלם וכמה לחשמל ולגז,קוראים ספרים,שומעים מוזיקה ישראלית,מרצים להרבה מאוד בני אדם על העלייה מאתיופיה,ההרוגים בסודן. מארגנים אירועים, מתנדבים בכל מקום אפשרי...

 

אנחנו בני שישים שבעים ויותר צעדנו ברגל לסודן תוך חירוף נפש לקחנו אותכם על הכתפיים. דאגנו לכם למאכל ומשקה,הגנו עליכם. כשהגענו לארץ ישראל רק ביקשנו שיהיה לכם טוב ושמחנו שהגשמנו גם לכם את החלום העתיק בין אלפיים שנה. אהבנו אותכם והתגאינו שסיימתם בית ספר. עבדנו במפעלים ולעתים סבלנו מהשפלות אבל לא יכולנו לומר דבר. לא רצינו שתדעו שקשה לנו אלא רק שיהיה בבית בגדים,אוכל,ודמי כיס בשבילכם. שתשכילו שתגשימו עצמכם לחיים ושתהיו אחרים מאיתנו[...] ואתם הצלחתם באוניברסיטה ובלימודים במקצועות שרכשתם. אתם כותבים ספרים יש לכם חדרים באינטרנט יש לנו ערוץ טלוויזיה יש לנו עיתון יש לנו רדיו יש בשבילנו הרבה מאוד תרומות מכל העולם שמזרים לנו כסף, יש לנו אותכם!! יש עורכי דין יש אנשים באוניברסיטה שלמדו והצליחו בחיים הצליחו בצבא. יש לכם הכל אבל איבדתם את הכבוד! 

 

הכבוד שלנו לא מאפשר לנו לעצום עיניים כשמשפילים אותנו, באתיופיה כשהיו מלחמות היינו אריות,אנחנו עם אתיופי חזק. אז תגידו לי- מי לימד אותכם להיות פחדנים? מי לימד אותכם להיות חכמים רק על בני העדה שלכם על האחים שלכם? ואפילו על ההורים שלכם? מי לימד אותכם לדבר בזלזול אל המבוגרים? מי לימד אותכם לזלזל בקסים הקדושים?. הנצ'ים לימדו אותכם את כל זה?!. אם הישראלים לימדו אותכם להתנהג כך. מדוע אתם לא לומדים מהם גם להפוך את המדינה, לעשות רעש ומהומה כדי לשמור על הכבוד שלכם בזמן שרומסים את הכבוד של העדה שלנו. אני 26 שנים בישראל ושמעתי הרבה צעירים שמדברים שהם למדו לעשות מהפכות. למה אתם משלמים מסים ומתגייסים לצבא? אני אגיד לכם (ל)מה-אתם דור של פחדנים !! שכל היום מדברים על המבוגרים ומאשימים אותם.
 
אנחנו סחבנו אותכם על הכתפיים,גוננו,וחיבקנו אותכם. אבל אתם, לא הצלחתם לעשות במדינה הזותי כלום. אנחנו עשינו הפגנה- לא רצינו שהרבנות תזלזל בנו,היינו עולים חדשים ולא פחדנו.אנחנו נלחמנו על הכבוד מתי ששפכו את הדם שלנו, ומה אתם עשיתם?: אתם רק מקלקלים את הכבוד שלנו,אתם כל הזמן אומרים שהילדים הצעירים התקלקלו, גם אתם התקלקלתם, אתם נהפכתם לפריאריים. אם אתם רוצים את הכבוד שלנו בחזרה; תעשו בלגן, כי אחרת הגזענות תגבר ואף אחד לא יבוא לעזור לכם. לא מקבלים ילדים לבית ספר לא מכניסים לאוטובוס אתיופים. לא מכניסים לדיסקוטק,מתעללים בנו בצבא,בביטוח לאומי,בקופת חולים בכל המקומות. 
 
אתם חושבים שזה בסדר

                                                                             מוזמנים לכתוב כאן  למערכת האתר

                                                                   

אוקטובר 2009
 

שיחתו של אוהד אברהם עם ג'אק בראון – חברו שהגיע לבקר בישראל

 

"אין אתיופים במדינת ישראל"

כך פתח את שיחה חבר שהגיע לבקר ולהתרשם מארץ זבת חלב ודבש, שאלתי לתומי:הלא ראית את חברי וקרובי? הלא רבצת במועדונים ופיזזת עם ביתא ישראל בסוף השבוע האחרון?!. "כן,רואים אותם ראיתי הרבה מאוד ילדים במועדונים בתל אביב, אבל לא מרגישים אותם. הנה שמעתי לא מכבר שאתם בכלל עוברים תהליך מאוד פרובלמטי בעת רצונכם להינשא, מערכת החינוך בזה לכם כפי שלא בזו להורי בשנות השישים בארה"ב- לפחות אז היה סוג של דיאלוג בעד ונגד השחורים יצאו ולא פחדו כלל וכלל,לעומת זאת, אתם מתלוננים ומולקאים.

ההורים שלי ידעו שארה"ב היא מדינה גזענית, אבל לכם מספרים שאתם חיים במדינה דמוקרטית, אך פרשנות החוקים שיוצרים כאן על מנת לעקוף את הדמוקרטיה ולהופכה לשנאה בשם הדמוקרטיה הם לחם חוקם של הקבוצות השולטות בישראל, ולפי הבנתי לא די בזאת שאתם הפגועים העיקריים מהאופן בו מפרשים את החוקים ומיישמים זאת,אתם גם למעשה הכי מוגכחים: לועגים לכם ובזים לאינטליגנציה שלכם על ידי הבובות השחורות (חייכתי ונזכרתי באדיסו.מ) שהציבו במשרדי הממשלה."
 

איך אתה מעז? פניתי לעברו.

"זאת עובדה" הוא משיב לי וממשיך.. "הבט ידידי: כל העת שהאתיופים כואבים את האפליה ובסופו של יום משוחחים רק בינם לבין עצמם ולמחרת היום נהנים מחיבוק הדוב של המדכא ואף מזינים אותו באינפורמציה שהוא כלל לא זקוק לה על מנת שאותם יחידים = (הכוונה לפקידי דיכוי אתיופים בצורות מעונבות מכופתרות בדר"כ אלו שמשנים את הטונציה שלהם לקראת מפגש עם 'בן תרבות') ירגישו שונים מאחיהם האתיופים וקרובים ל"אובייקט" הלבן, זו צרה צרורה שלצערי חולים בה הרבה מאוד קבוצות מיעוט בכל העולם. במילים אחרות "הפרד ומשול"

 

תסביר לי את כוונתך-אוקיי:"יש נטייה בקרב קבוצות נחשלות לראות במי מהקבוצה השלטת כחזק כאולטימטיבי ורצון עז להידמות לו לתרבותו למנהגיו להגותו  וזאת שורש הבעיה שלכם, עד כמה שאני מבין התרבות שלכם היא עשירה ומגוונת אין לכם שום צורך לרצות את האחרים ולחקות את תרבותם.

 

האם האתיופים בישראל הצליחו ליצור תת-תרבות בישראל, באמריקה יצרנו את הבלוז והיום ההיפ הופ הוא הזרם המוביל במוזיקה יש לנו נשיא, פוליטיקאים, ספורטאים, בדרנים, אינטלקטואלים, סופרים ברמות גבוהות מאוד ומצד שני יש גם את העוני והאלימות, מה שהפתיע אותי זה שראיתי צעירים אתיופים ששואבים את תרבות הגטו (( טאג לייף- ביצ'אז -פימפס, כאשר הם מחקים או מובלים לחקות את הצד הזה במטבע נוצרת אי הבנה ויצירת סטיגמות על האפרו אמריקאים. הדבר השני הוא: האם אלו שמכוונים אותם לשיר על ראפ עושים זאת כי זה הכי קל או כי המדריכים שלהם לא מודעים לטקסטים העדכניים במוזיקה הזו. לדוגמה- אתה זוכר שפגשנו איזה מדריך נוער במרכז הארץ שעבד עם הקבוצה על שיר ראפ ובשיחה איתנו אמר המדריך באופן פרדוקסלי שראפ זו מוזיקה בעייתית שמדרדרת את הנוער ג'ק אמר בסוף דבריו "אין לכם שום אידיאולוגיה, אתם משרתים את מי שמדכא אותכם. אתם חייבים שפה אחרת, מחאה אחרת, להתחיל הכל מהתחלה – לשרוף את כל מה שהכתיבו לכם ולבנות מחדש את התשתית שלכם המבוססת יחדיו על הקידמה בשילוב המורשת וההיסטוריה המופלאה שלכם."

  
אוהד אברהם .

 בחזרה לפורום

מנהל האתר: ישראל אדנה יסמני

Webix - בניית אתרים | בניית אתרים בחינם